Większość dzieci przepada za wieczornymi kąpielami ale co zrobić, gdy nasz maluch nie ukrywa przed nami swojej niechęci do wody? Zmuszanie dziecka do kąpieli nie wchodzi w grę, można jednak zachęcić pociechę do spędzenia czasu w wodzie na różne sposoby. Dziś podpowiadamy Wam, jak uprzyjemnić dziecku kąpiel.

Dlaczego dzieci boją się kąpieli?

Trudno jest znaleźć konkretną odpowiedź na to pytanie, jednakże powodów może być przynajmniej kilka.

  • Być może ilość wody jest zbyt duża
  • Może w pomieszczeniu jest za zimno, albo temperatura wody nie jest odpowiednia.
  • Zdarza się, że niektóre dzieci nie chcą się kąpać, ponieważ odczuwają lęk przed pianą, wytworzoną przez pielęgnacyjne kosmetyki.
  • Bywa też, że kosmetyki są nieodpowiednio dobrane, i szczypią dziecko w oczka
  • Niektóre dzieci źle kojarzą kąpiele, ponieważ nie lubią czynności związanych z myciem głowy.

Jak uprzyjemnić dziecku kąpiel i sprawić, by polubiło ten rytuał?

Po pierwsze, należy zrobić wszystko, by zmienić nastawienie dziecka w tej kwestii. Jeśli wieczorna kąpiel będzie dla niego atrakcyjna, dziecko samo będzie jej wyczekiwało i odliczało godziny. Jak tego dokonać? Warto zainwestować w gadżety kąpielowe!

Jeśli maluszek boi się mycia głowy, możesz zaproponować mu rondo kąpielowe.


Dzięki któremu już nigdy ani kropla wody nie wpadnie mu do oczka w trakcie spłukiwania.

Dla dziecka ciekawego świata, które jeszcze nie potrafi utrzymać dobrze równowagi w śliskiej wannie, proponujemy specjalne krzesełko – w stu procentach bezpieczne. Gumowe przyssawki pozwolą przymocować je mocno do dna wanny a zabawki dołączone do zestawu na pewno zainteresują malucha na kilka chwil. Dodatkowo krzesełko ma też oznaczenie, które informuje nas o tym, do jakiego poziomu wolno nam nalać wodę.

Najlepsza temperatura wody to 37 stopni. Ale trudno jest ją ocenić „na oko”. Dlatego jednym z podstawowych elementów wyposażenia kąpielowego powinien być termometr.

A teraz pora na zabawki. Najważniejsze, by były kolorowe, bezpieczne, i wielozadaniowe. Kilka naszych propozycji sprawdzi się zarówno u młodszych pociech, jak i u kilkuletnich szkrabów.

Zabawki do kąpieli

Gumowe zwierzątka to prawdziwy hit. Każde z nich posiada otwór, dzięki któremu dziecko może zafundować sobie w wannie tryskającą fontannę. Wykonane z bezpiecznego materiału, przyciągają wzrok malucha. 

Dla nieco starszego dziecka, idealnie sprawdzą się zmywalne markery. Można tworzyć dzięki nim prawdziwe arcydzieła malując po swojej skórze, wannie a nawet po ścianie:

Fajnym rozwiązaniem są także puzzle do kąpieli wykonane z pianki, które po kontakcie z wodą można przyklejać zarówno do wanny, jak i do kafelków.

 

A zabawka interaktywna SMOBY, pozwoli dziecku poznawać świat poprzez zmysły, a dodatkowo spędzać miło czas w trakcie kąpieli. 

Każde dziecko jest inne

I każde zachęci do kąpieli coś zupełnie innego. Jednak by rozwiązać problem, najpierw trzeba poznać jego przyczynę. Być może maluch nie chce się kąpać, bo kojarzy ten rytuał z zakończeniem dnia. A przecież dzieci mają w sobie niespożyte pokłady energii. Zaproponuj swojemu dziecku, że zaraz po wyjściu z wanny spędzisz z nim jeszcze kilka chwil – na przykład na czytaniu bajek.

Warto też rozmawiać z dziećmi o tym, jak bardzo ważna jest codzienna higiena osobista. Nie rezygnujcie z kąpieli zbyt często. Próbujcie uprzyjemnić ją dziecku na różne sposoby a na pewno i Wy, znajdziecie w końcu swój złoty środek. Powodzenia!